Головна Каталог товарів Новини Статті Контакти
Телефонуйте:
+38 044 562 74 64
+38 050 971 86 71
Імунохромотографічні швидкі тести ПРОФІТЕСТ. Тест системи, витратні матеріали, обладнання для ІФА, ПЛР лабораторій, та відділень трансфузіології.

Каталог товарів

 

Імунохроматографичний аналіз

ІМУНОХРОМАТОГРАФИЧНИЙ АНАЛІЗ (ІХА) - це метод визначення наявності певних концентрацій речовин у біологічних матеріалах (сеча, цільна кров, сироватка або плазма крові, слина, кал тощо)

У сучасній медичній практиці з кожним роком зростає роль лабораторної діагностики як основного інструменту постановки діагнозу та моніторингу терапії. Одним з бурхливо розвиваються і затребуваних методів лабораторної діагностики є иммунохроматографический аналіз.

ИММУНОХРОМАТОГРАФИЧЕСКИЙ АНАЛІЗУ (ІХА) - це метод визначення наявності певних концентрацій речовин у біологічних матеріалах (сеча, цільна кров, сироватка або плазма крові, слина, кал тощо). Даний вид аналізу здійснюється за допомогою індикаторних смужок, паличок, панелей або тест-касет, які забезпечують швидкість проведення тестування. ІХА - порівняно молодий метод аналізу, він часто позначається в літературі як метод сухої імунохімії, стрип-тест, QuikStrip cassette, QuikStrip dipstick, експрес-тест або експрес-аналіз. Ці назви пов'язані з швидкістю проведення цього методу аналізу.
Принцип дії імунохроматографічного тесту полягає в тому, що при зануренні тесту на фізіологічну рідина вона починає мігрувати вздовж смужки за принципом тонкошарової хроматографії. Рухомий фазою в даному випадку є фізіологічна рідина. Разом з рідиною рухаються і антитіла з барвником. Якщо в цієї рідини присутній досліджуваний антиген (гормон, інфекційний або онкологічний маркер), то відбувається його зв'язування, як з першим, так і з другим типом антитіл, що є вже імунологічним методом аналізу. При цьому відбувається накопичення антитіл з барвником навколо антитіл, жорстко іммобілізованих в тест-зоні ІХА-смужки, що проявляється у вигляді яскравої темної смуги. Несвязавшиеся антитіла з барвником мігрують далі вздовж смужки і неминуче взаємодіють з вторинними антитілами в контрольній зоні, де і спостерігається друга темна смуга. Взаємодія (і темна смуга) у контрольній зоні повинні проявлятися завжди (якщо аналіз проведений правильно), незалежно від присутності досліджуваного антигену у фізіологічній рідині (см.рис.1). Результати визначаються візуально або комп'ютерною обробкою відсканованого зображення.
Імунологічний метод аналізу заснований на реакції між антигеном і відповідним антитілом. Антиген - це речовина, яке чужорідне для організму людини і яке може запустити імунну систему (захисну реакцію). Антитіла - це білки, які виділяються клітинами нашого організму при впровадженні в нього антигену. Метод імунної хроматографії заснований на особливому властивості антитіл зв'язуватися з специфічним антигеном (тобто виборчим). Це означає, що кожне антитіло дізнається і зв'язується тільки з певним антигеном. На цій унікальній особливості антитіл і засновані всі імунологічні методи аналізу в тому числі і ІХА. Причому визначаються «антигеном» у цьому методі аналізу може служити і визначається у біоматериалі антитіло до інфекційного агента або аутоантитело, тоді інші використовуються в тесті антитіла будуть антиантителами. В ІХА - тестах використовується три типи антитіл.
1. Розчинні моноклональні антитіла до досліджуваного антигену або антителу, кон'юговані ("зшиті") з колоїдним золотом - барвником, який можна легко ідентифікувати навіть у малих концентраціях. Ці антитіла нанесені поблизу ділянки занурення тест-смужки фізіологічну рідина (сечу, кров).
2. Поліклональні антитіла до досліджуваного антигену або антителу, жорстко іммобілізовані в тест-зоні смужки.
3. Вторинні антитіла до моноклональным антитілам, жорстко іммобілізовані в контрольній зоні тест-смужки.
Принцип роботи тестів на наркотики дещо відрізняється від інших тест-систем. Пристрій ІХА-смужки відрізняється тим, що у тест-зоні іммобілізовані штучні антигени, здатні специфічно зв'язуватися з вільними антитілами. Якщо досліджуваний антиген (наркотик) НЕ присутній у фізіологічній рідині, ділянки зв'язування антитіл (епітопи) залишаються вільними, і вони здатні зв'язуватися з штучними антигенами в тест-зоні, утворюючи темну смугу за рахунок кон'югованого барвника. Відповідно якщо досліджуваний антиген присутстствует в рідині, то антитіла, зв'язавшись з ним, вже не можуть взаємодіяти з антигенами в тест-зоні і освіти темної смуги там не відбувається. Але в обох випадках (якщо аналіз проведений правильно) відбувається зв'язування "забарвлених" антитіл з вторинними антитілами в контрольній зоні і освіта там темної смуги. Можливі варіанти при проведенні аналізу: одна смуга - позитивний результат, дві смуги - негативний результат, немає смуг - аналіз проведений неправильно.
Основними перевагами використання іммунохроматографічних тест смужок є:
1) Простота і зручність - дозволяє отримати результат (аналіз і первинне уявлення про причини захворювання) без обладнання і спеціальних навичок
2) Надійність - достовірність тестів досягає 92-99,8%, при цьому кожен тест має вбудований внутрішній контроль
3) Економічність - мінімальні витрати на придбання тесту і економія часу на проведення обстеження. В роздробі вартість одного ІФА-дослідження в 5-10 разів дорожче ІХА та отримання результату мінімум на наступний день
4) Анонімність - що особливо важливо при виявленні захворювань, що передаються статевим шляхом, інших інфекційних захворювань, а також виявлення фактів вживання наркотичних речовин
5) Незалежність - не вимагає попередньої медичної консультації і рецепта лікаря
Будучи ефективним засобом діагностування, експрес-тести дозволяють візуально протягом декількох хвилин визначити і оцінити зміст антигенів, антитіл, гормонів та інших діагностично важливих речовин у організмі людини. Експрес-тести відрізняються високим ступенем чутливості і точності, виявляючи більше 100 видів захворювань, що включають такі поширені хвороби як туберкульоз, сифіліс, гонорею, хламідіоз, різні види вірусних гепатитів, та ін, а також всю гаму застосовуваних наркотичних речовин при високій достовірності визначення. Важливою перевагою даного виду тестів є їх застосування в діагностиці in vitro, що не вимагає безпосередньої присутності обстежуваного пацієнта.
Однак імунохроматографічні тест-смужки не позбавлені недоліків. Стосується це надійності, чутливості і економічності тестів. Надійність і чутливість залежить, по-перше, від якості використовуваних у тесті моноклональних антитіл і, по-друге, від концентрації антигену в біоматериалі. Якість моноклональних антитіл залежить від способів їх отримання, очищення і фіксації на носії. Концентрація антигену - від стадії захворювання і кількості біоматеріалу. Кількість біоматеріалу особливо важливо при використанні цільної крові. При цьому істотну роль грає гематокрит, тобто співвідношення плазми і формених елементів. При високому гематокрит знижується кількість плазми з антигеном, мігруючої вздовж смужки. Температура, від якої залежить швидкість взаємодія антитіла з антигеном, важлива тільки для постановки тесту. Зрозуміло, що використовувати смужки при температурі нижче точки замерзання води, що становить основну частину біоматеріалу, не має сенсу.
Викликає великі сумніви економічність використання експрес-тестів в бюджетних медичних організаціях, які займаються масової диспансеризацією населення і яким саме зручні й необхідні комплексні стрип-системи з тест-смужок для скринінгового виявлення різних захворювань. Обумовлено це низькою вартістю аналізу за бюджетними розцінками. При цьому собівартість тест-смужки в деяких випадках в 10 разів перевершує оплату аналізу.

Дата: 02.09.2013
Нова рубрика